Nicole Bruggemann shines during magic weekend at Mallala
The Mallala Showjumping Club in South Australia held their annual March show last weekend.
Congratulations to the winners and placegetters in all classes and in particular to Nicole Bruggemann and White Wash, who took out the John Brice Memorial Senior Championship on Sunday.
Place getters in all classes are listed below
SATURDAY – INDOOR ARENA – Sponsored by ROADSTYLE WHOLESALE
CLASS 1: 45cm class
The first three placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Carla Cerchi | EV Nobilis |
2nd | Chloe Wedd | Whisked Away |
3rd | Ruby Vears | Scottie |
CLASS 2: 65cm class
The first three placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Eva Falzon | Jaybee Amigo |
2nd | Brianna Oudshoom | Elmtree Chatterbox |
3rd | Libby Cleary | EJ |
CLASS 3: 80cm class
The first three placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Lauren Bolzon | Glenormiston Buchaill |
2nd | Eva Falzon | Jaybee Amigo |
3rd | Nicola Gunson | Clairvale Trecks Royale |
CLASS 4: 90cm class
The first three placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Maisy Davies | Tick Of Approval |
2nd | Eva Falzon | Jaybee Amigo |
3rd = | Michelle Clark | Trespasser |
3rd = | Taliah Daniels | Stella |
CLASS 5: 1.00m class
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Hannah Conlon | DJ Ringmaster |
2nd | Mitch Dollard | Tiger Express |
3rd | Sophia Craddock | Kiera Park Cavalier |
4th | Lizzie Bartel | Holiday Account |
SATURDAY – OUTDOOR ARENA
CLASS 6: Progressive 85cm class
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Maisy Davies | Tick Of Approval |
2nd | Bianca Henderson | Belcam Comet |
3rd | Hannah Conlon | Emma Peel GNZ |
4th | Hannah Conlon | DJ Ringmaster |
CLASS 7: Harbison Performance (under 20 points) class 1.05m
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Tamara Bakker | Royal Romeo |
2nd | Conor Reed | Atari SR |
3rd | Darcy Watkins | Rifling |
4th | Hannah Conlon | Emma Peel GNZ |
CLASS 8a: Harbison Performance Junior class 1.10m
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Abbie Lewis | MEC Gossip |
2nd | Harry Beckel | Party Rocker |
3rd | Conor Reed | Dollar Girl |
4th | Breah Marston | EV Budvar |
CLASS 8b: Inspirations Paint Open class 1.10m
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Randall Jolley | Alley Cat |
2nd | Clive Reed | Con Brio |
3rd | Nicole Bruggemann | Lux Like Cavalier |
4th | Sarah Wigney | Highfields Luda Grandeur |
CLASS 8c: MSJC and NDSJC Amateur Series
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Natalie Matthews | Blobski |
2nd | Matt Robins | Jacky Splash |
3rd | Jade Kluske | Ladayl Delago |
4th | Ashleigh Westcott | Land Of The Free |
CLASS 9: Knights Roses OPEN 1.20m
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Adam Beckel | MEC Armarni |
2nd | Michelle Clark | Worlds Apart |
3rd | Lara Pizimolas | JEP Frapant |
4th | Adam Crouch | Oaks Pindari |
CLASS 10: Harbison Performance OPEN 1.30m
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Michelle Clark | Ulouve BZ |
2nd | Adam Crouch | Oaks Pindari |
3rd | Jono Farrington | Peach Bellini |
4th | Susie Verco | Captivate |
SUNDAY – INDOOR ARENA – Sponsored by OATSDALE PARK
CLASS 11: 50cm class
The first three placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Ruby Vears | Scottie |
2nd | Chloe Wedd | Whisked Away |
3rd | Tamara Bakker | Flynn |
CLASS 12: 70cm class
The first three placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Eva Falzon | Jaybee Amigo |
2nd | Libby Cleary | EJ |
3rd | Victoria Fuchs | Bonatti |
CLASS 13: 85cm class
The first three placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Alisha Burns | Bazzinga |
2nd | Darcy Watkins | Bounce Back |
3rd | Breah Marston | Sultan Royale |
CLASS 14: 95cm class
The first three placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Eva Falzon | Jaybee Amigo |
2nd | Darcy Watkins | Bounce Back |
3rd | Nicola Gunson | Clairvale Trecks Royale |
CLASS 15: Harbison Performance 1.04m class
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Sophia Craddock | Archie |
2nd | Louise Turner | Misdeveiver |
3rd | Sandy Harbison | Just Balou |
4th | Mitch Dollard | Tiger Express |
SUNDAY – OUTDOOR ARENA
CLASS 16: Progressive 90cm class
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Maisy Davies | Tick Of Approval |
2nd | Taliah Daniels | Lampards Valentina |
3rd | Darcy Watkins | Rifling |
4th | Nicole Bruggemann | Nirvana MPH |
CLASS 17a: Open 1.05m class
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Holy Bolzon | Cavalier Chilly |
2nd | Conor Reed | Atari SR |
3rd | Conor Reed | Gothenburg |
4th | Chloe Wedd | Forest Gump |
CLASS 17b: MSJC & NDSJC Amateur Series
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Jade Kluske | Macarthur Desparanto |
2nd | Louisa Robins | Just Peachy |
3rd | Alana Livesey | Christmas Eve |
4th | Carla Cerchi | Ev Casablanca |
CLASS 18: A1 Mushrooms speed Championship
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Randall Jolley | Alley Cat |
2nd | Nicole Bruggemann | Lux Like Cavalier |
3rd | Felicity Atkinson | Jutonetwomany |
4th | Rachelle Verma | Koyuna Dark Sun |
CLASS 19: Rae Brice – John Brice Senior Championship
The first five placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Nicole Bruggemann | White Wash |
2nd | Michelle Clark | Worlds Apart |
3rd | Adam Beckel | MEC Armarni |
4th | Conor Reed | Classic Dorien |
5th | Kurt Siviour | Gringo |
Michelle Clark and Worlds Apart. Photo Credit: Bush Pony Photography.
CLASS 20: Mallala Equine Products – John Brice Junior Championship
The first five placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Abbie Lewis | MEC Gossip |
2nd | Alex Morris | Starlight Razzle Dazzle |
3rd | Lauren Bolzon | Madagascar |
4th | Conor Reed | Gothenburg |
5th | Harry Beckel | Party Rocker |
CLASS 21: AR & CR Thomas Open 1.20m
The first four placegetters in this class were:
PLACE | RIDER | HORSE |
1st | Darcy Watkins | Iceman |
2nd | Andrew Mills | Legalos |
3rd | Thomas Harris | MV King |
4th | Michelle Clark | Ulouve BZ |
Results supplied by Mallala Showjumping Club Facebook Page